-
Renault Captur 0.9 Phll TCe 90hk Life Dragkrok Välservad
2019 | 5 240 mil | Göteborg
2 veckor
134 800 kr -
Renault Captur 0.9 TCe 90hk Dynamique Keyless PDC Drag
2017 | 10 179 mil | Göteborg
9 nov. 2023
104 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe 90hk Dynamique Navi Välservad
2016 | 6 314 mil | Göteborg
3 veckor
124 800 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Navi Sensorer Dragkrok Välservad
2014 | 12 788 mil | Göteborg
2 veckor
99 800 kr -
Renault Captur E-TECH Hybrid 140 145 Techno
2023 | 0 mil | Göteborg
29 juni 2023
353 700 kr 282 960 kr exkl. momsBild saknas
-
Renault Captur TCe 90hk Dynamique Navi Sensorer Välservad
2016 | 6 841 mil | Göteborg
2 veckor
118 800 kr -
Renault Clio 0,9 TCe 76hk Energy BASS Navi Sensorer Välserv
2019 | 6 361 mil | Göteborg
2 veckor
114 800 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk 1-Brukare Panorama Intense Navi
2018 | 7 685 mil | Göteborg
2 veckor
124 800 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 6 Keyless GPS Backkamera
2018 | 6 450 mil | Göteborg
2 veckor
119 800 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Navi P-Sensor Euro 6 90hk
2017 | 10 918 mil | Göteborg
4 maj 2024
99 900 kr -
Renault Clio 1.2 73hk Zen Farthållare Navigation Välservad
2018 | 5 079 mil | Göteborg
4 veckor
119 700 kr -
Renault Clio 1.5 dCi Nybesikt+Nyservad *Moms*
2018 | 5 800 mil | Göteborg
2 veckor
114 900 kr 91 920 kr exkl. moms -
Renault Clio RS 1.6 TCe EDC 200hk
2014 | 7 880 mil | Göteborg
Igår
159 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Zen Sensorer Keyless Välservad
2018 | 12 817 mil | Göteborg
3 veckor
129 800 kr -
Renault Kadjar 1.5 dCi 110hk Sensorer Välservad 0.38L/Mil
2016 | 2 019 mil | Göteborg
3 veckor
179 800 kr -
Renault Kadjar 1.5 dCi 110hk Värmare P-sensorer Drag Eu6
2016 | 8 344 mil | Göteborg
31 mars 2024
159 800 kr -
Renault Kadjar 1.6 dCi 4WD 130hk Adventure Värmare Välservad
2017 | 9 162 mil | Göteborg
20 apr. 2024
154 800 kr -
Renault Laguna Grandtour 1.8 Expression Automat / Drag Ny bes
2004 | 23 000 mil | Göteborg
3 maj 2024
27 000 kr -
Renault Mégane 1.2 TCe 132hk Energy Navi Sensorer Välservad
2016 | 7 933 mil | Göteborg
2 veckor
118 800 kr -
Renault Mégane Coupé-Cabriolet 2.0 Automat 135hk
2006 | 17 000 mil | Göteborg
14 dec. 2021
48 900 kr -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 40kWh/130hk
2023 | 0 mil | Göteborg
9 maj 2023
479 900 kr 383 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 60kWh/220hk
2023 | 0 mil | Göteborg
9 maj 2023
492 300 kr 393 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Plug-in 160hk R.S Line Kamera Head up
2021 | 3 475 mil | Göteborg
30 jan. 2024
229 800 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi 110hk PDC Årsskatt 1103:-
2014 | 15 544 mil | Göteborg
1 vecka
84 900 kr
Renault bilar i Göteborg
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1481),
- Renault Mégane (1059),
- Renault Captur (725),
- Renault Zoe (388),
- Renault Scénic (237),
- Renault Austral (225),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5096)
-
Renault Clio (1481)
-
Renault Mégane (1059)
-
Renault Captur (725)
-
Renault Zoe (388)
-
Renault Scénic (237)
-
Renault Austral (225)
-
Renault Kadjar (151)
-
Renault Arkana (116)
-
Renault Grand Scénic (115)
-
Renault Kangoo (114)
-
Renault Espace (109)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (73)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (46)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (25)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Luleå
-
Renault i Östersund
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Örebro
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Varberg
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Umeå
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Linköping
-
Renault i Gävle
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Handen
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Enköping
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Spånga
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Nacka
-
Renault i Kista
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Västerås
-
Renault i Laholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Motala
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Nybro