-
Renault Zoe R110 41 Kwh 109hk Iconic Bose Batteriköp
2019 | 6 114 mil | Upplands Väsby
Igår
139 600 kr 111 680 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6/4300 mil/GPS
2019 | 4 300 mil | Arlandastad
Igår
144 900 kr -
Renault Captur 1.3 TCe EDC Euro 6/GPS/Keyless/Farthållare
2019 | 6 923 mil | Arlandastad
Igår
167 900 kr -
Renault Clio IV TCe 120 EDC Dynamique A 5-d IIb
2016 | 10 894 mil | Söderköping
Igår
114 100 kr 91 280 kr exkl. moms -
Renault Zoe 109hk Intens 41 kWh Aut / Backkamera / PDC Bak / Nav / Keyless
2019 | 4 625 mil | Täby
Igår
Privatleasing 2 495 kr/mån -
Renault Zoe 109hk Intens 41 kWh Aut / Backkamera / PDC Bak / Nav / Keyless
2019 | 4 625 mil | Täby
Igår
Privatleasing 2 495 kr/mån -
Renault Clio V TCe 90 Techno 5-d
2023 | 4 033 mil | Norrköping
Igår
169 800 kr 135 840 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
Igår
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
Igår
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
Igår
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer 1.5 dCi 115hk Automat/Värmare
2020 | 13 022 mil | Norsborg
Igår
159 900 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 1 456 mil | Ängelholm
Igår
224 900 kr 179 920 kr exkl. moms -
Renault Captur PhII Energy TCe 90 Intens, Navigation
2018 | 4 550 mil | Västra Frölunda
Igår
134 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe 120hk Dynamique Navi Sensorer Välserv
2014 | 11 669 mil | Örebro
Igår
118 900 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh Backkamera Navi FRIKÖPT BATTERI
2020 | 8 984 mil | Vallentuna
2 dagar
149 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe 118hk
2017 | 4 522 mil | Borås
2 dagar
138 400 kr -
Renault Mégane Grandtour 2.0 Euro 4 135hk
2005 | 20 126 mil | Trelleborg
2 dagar
17 900 kr -
Renault Scénic 2.0 135hk Automat Dragkrok PDC
2008 | 14 245 mil | Göteborg
2 dagar
42 900 kr -
Renault Clio 1.2 73hk Life Farthållare Välservad 0.56L/mil
2017 | 6 967 mil | Örebro
2 dagar
94 800 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6
2019 | 8 902 mil | Mjölby
2 dagar
114 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk Navi Farthållare Välserv 0.45L/mil
2015 | 7 029 mil | Örebro
2 dagar
94 800 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Manual 90hk
2014 | 15 086 mil | Varberg
2 dagar
79 900 kr -
Renault Scénic 2.0 Expression/Ny besiktigat/servad/AC/drag
2003 | 12 383 mil | Häljarp
2 dagar
28 900 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens CVT III
2022 | 2 586 mil | Segeltorp
2 dagar
259 000 kr 207 200 kr exkl. moms
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1484),
- Renault Mégane (1063),
- Renault Captur (727),
- Renault Zoe (388),
- Renault Scénic (237),
- Renault Austral (223),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5100)
-
Renault Clio (1484)
-
Renault Mégane (1063)
-
Renault Captur (727)
-
Renault Zoe (388)
-
Renault Scénic (237)
-
Renault Austral (223)
-
Renault Kadjar (147)
-
Renault Arkana (116)
-
Renault Grand Scénic (115)
-
Renault Kangoo (114)
-
Renault Espace (108)
-
Renault trafic (79)
-
Renault Talisman (73)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (46)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Östersund
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Varberg
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Umeå
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Linköping
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Handen
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Enköping
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Spånga
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Motala
-
Renault i Nybro
-
Renault i Järfälla