-
Renault Mégane Grandtour 2.0 Euro 4 135hk
2005 | 20 126 mil | Trelleborg
2 dagar
17 900 kr -
Renault Scénic 2.0 135hk Automat Dragkrok PDC
2008 | 14 245 mil | Göteborg
2 dagar
42 900 kr -
Renault Clio 1.2 73hk Life Farthållare Välservad 0.56L/mil
2017 | 6 967 mil | Örebro
2 dagar
94 800 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6
2019 | 8 902 mil | Mjölby
2 dagar
114 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk Navi Farthållare Välserv 0.45L/mil
2015 | 7 029 mil | Örebro
2 dagar
94 800 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Manual 90hk
2014 | 15 086 mil | Varberg
2 dagar
79 900 kr -
Renault Scénic 2.0 Expression/Ny besiktigat/servad/AC/drag
2003 | 12 383 mil | Häljarp
2 dagar
28 900 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens CVT III
2022 | 2 586 mil | Segeltorp
2 dagar
259 000 kr 207 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen
2021 | 5 465 mil | Timrå
2 dagar
149 800 kr 119 840 kr exkl. moms -
Renault Clio Sport Tourer PhII TCe 90 Intens II.SpT
2019 | 7 480 mil | Sävedalen
2 dagar
124 900 kr -
Renault Captur TCe 140 Intens EDC II
2022 | 2 600 mil | Eskilstuna
2 dagar
239 900 kr 191 920 kr exkl. moms -
Renault Clio IV TCe 118hk EDC Dynamique A 5-d Navigation
2016 | 5 407 mil | Linköping
2 dagar
129 000 kr -
Renault Zoe R240 22 kWh Life Batterihyra Navi Värmare 88hk
2016 | 5 561 mil | Kungens Kurva
2 dagar
69 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 E85 Manuell, 75hk
2011 | 19 000 mil | Oxelösund
2 dagar
29 900 kr -
Renault Espace VI E-Tech 200 Techno A
2024 | 0 mil | Norrköping
2 dagar
473 700 kr 378 960 kr exkl. moms -
Renault Arkana PhII HEV 145 Esprit Alpine A
2023 | 0 mil | Norrköping
2 dagar
389 100 kr 311 280 kr exkl. moms -
Renault Arkana HEV 145 Techno
2023 | 0 mil | Finspång
2 dagar
354 200 kr 283 360 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 52 kWh Backkamera Friköpt Batteri
2020 | 4 070 mil | Upplands Väsby
2 dagar
198 900 kr 159 120 kr exkl. moms -
Renault Talisman Grandtour 1.5 dCi EDC Euro 6
2018 | 25 300 mil | Uddevalla
2 dagar
100 000 kr 80 000 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 52 kWh First Edt CCS Batteriköp BOSE V-hjul
2020 | 9 572 mil | Stockholm
2 dagar
184 900 kr -
Renault Scénic TECHNO 87 KWH LONG RANGE 220HK
2024 | 0 mil | Eskilstuna
2 dagar
592 600 kr 474 080 kr exkl. moms -
Renault Scénic TECHNO 87 KWH LONG RANGE 220HK
2024 | 0 mil | Eskilstuna
2 dagar
Privatleasing 9 428 kr/mån -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 DRAGKROK 410kr/månaden
2007 | 17 536 mil | Västervik
2 dagar
29 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.5 dCi Euro5 Drag Nyservad
2012 | 19 275 mil | Lidköping
2 dagar
49 000 kr
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1483),
- Renault Mégane (1062),
- Renault Captur (728),
- Renault Zoe (388),
- Renault Scénic (237),
- Renault Austral (224),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5101)
-
Renault Clio (1483)
-
Renault Mégane (1062)
-
Renault Captur (728)
-
Renault Zoe (388)
-
Renault Scénic (237)
-
Renault Austral (224)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (116)
-
Renault Grand Scénic (114)
-
Renault Kangoo (114)
-
Renault Espace (108)
-
Renault trafic (79)
-
Renault Talisman (73)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (46)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Luleå
-
Renault i Östersund
-
Renault i Skövde
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Örebro
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Varberg
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Umeå
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Linköping
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Handen
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Enköping
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Spånga
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Motala
-
Renault i Nybro
-
Renault i Järfälla