-
Renault Captur 0.9 TCe 90hk Intens Kamera Navi En-brukare
2018 | 4 518 mil | Malmö
2 veckor
129 800 kr -
Renault Captur 0.9 TCe 90hk Värmare Sensorer Keyless Välserv
2015 | 14 059 mil | Malmö
18 mars 2024
96 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe 118hk Kamera Navi Välservad En-bruk
2018 | 14 280 mil | Malmö
6 dagar
129 700 kr -
Renault Captur 1.3 TCe 154hk Intens Kamera Navi Rattvärme
2020 | 674 mil | Malmö
1 vecka
218 900 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A / Backkamera /
2021 | 2 611 mil | Malmö
29 apr. 2024
234 500 kr 187 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC
2021 | 5 369 mil | Malmö
10 apr. 2024
179 500 kr 143 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC | Parkeringssensor bak |
2021 | 5 370 mil | Malmö
5 apr. 2024
179 500 kr 143 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90hk Energy Navi Sensorer Drag Välservad
2017 | 8 329 mil | Malmö
13 mars 2024
122 800 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk Energy BASS GPS Sensorer Bluetooth
2019 | 5 911 mil | Malmö
23 apr. 2024
125 800 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Dynamique 90hk Navigation Drag PDC
2014 | 10 100 mil | Malmö
Igår
89 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars * 3.000 Mil - Automat - Ny kamrem *
2004 | 3 000 mil | Malmö
29 feb. 2024
49 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 E85 Euro 5
2011 | 23 000 mil | Malmö
Igår
29 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Expression
2002 | 6 000 mil | Malmö
13 dec. 2023
43 000 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Expression
2002 | 15 395 mil | Malmö
2 veckor
19 800 kr -
Renault Clio Renault Clio Grandtour 1.2 TCe EDC, 118hp, 2018
2018 | 12 924 mil | Malmö
2 veckor
128 800 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe Euro 5 Navigation
2015 | 16 200 mil | Malmö
22 feb. 2024
69 900 kr -
Renault Clio TCe 100hk Zen ll P-Sensorer Filbytesvarning
2021 | 1 924 mil | Malmö
4 veckor
153 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen X-Tronic 5-d II / Parkeringssensor bak /
2021 | 3 423 mil | Malmö
Igår
169 500 kr 135 600 kr exkl. moms -
Renault Grand Espace 2.2 dCi Auotmatic dragkrok 7-sits
2006 | 20 552 mil | Malmö
4 veckor
49 900 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe 140hk Välservad Nybesiktiga 0,59l/mil
2019 | 9 056 mil | Malmö
2 veckor
164 800 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe GPF Pano Bose Drag 140hk
2022 | 2 600 mil | Malmö
2 veckor
259 400 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe PhII ZEN P-sensorer CarPlay 140hk
2019 | 4 547 mil | Malmö
4 veckor
213 900 kr -
Renault Kadjar 1.5 dCi EDC BOSE 110hk Pano Navi Drag Läder
2017 | 7 978 mil | Malmö
3 veckor
159 900 kr -
Renault Kadjar TCe 130hk Limited Kamera Navi Drag Välservad
2018 | 8 621 mil | Malmö
18 mars 2024
181 900 kr
Renault bilar i Malmö
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1484),
- Renault Mégane (1063),
- Renault Captur (727),
- Renault Zoe (388),
- Renault Scénic (237),
- Renault Austral (223),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5100)
-
Renault Clio (1484)
-
Renault Mégane (1063)
-
Renault Captur (727)
-
Renault Zoe (388)
-
Renault Scénic (237)
-
Renault Austral (223)
-
Renault Kadjar (147)
-
Renault Arkana (116)
-
Renault Grand Scénic (115)
-
Renault Kangoo (114)
-
Renault Espace (108)
-
Renault trafic (79)
-
Renault Talisman (73)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (46)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Östersund
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Varberg
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Umeå
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Linköping
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Handen
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Enköping
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Spånga
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Motala
-
Renault i Nybro
-
Renault i Järfälla