Renault trafic Kombi Lång Värmare Dragkrok PDC 9-Sits Moms
2015 | 7 387 mil | Skogås
Igår
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi|Panorama|Ny besiktad|Ny servad|Drag|
2012 | 11 500 mil | Kristianstad
Igår
59 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Citypaket 1, Dragkrok, Navigation
2017 | 7 765 mil | Kristianstad
Igår
119 900 kr -
Renault trafic Kombi 2,7t DCi 125 hk 8 pass
2016 | 17 820 mil | Hoting
Igår
179 000 kr -
Renault Clio Energy TCe 90 Dynamique 5-d
2015 | 11 430 mil | Kungsängen - Stockholm
Igår
74 800 kr -
Renault Clio (SÅLD)
2014 | 14 294 mil | Linköping
Igår
69 800 kr -
Renault Clio 1.2 75 hk M-Värmare Toppskick
2010 | 9 800 mil | Arboga
Igår
49 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 6.99% Ränta 90hk
2014 | 10 600 mil | Borlänge
Igår
87 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi Euro 5
2014 | 15 346 mil | Ludvika
Igår
69 900 kr -
Renault Clio TCe 100 Zen 5-d
2020 | 3 950 mil | Kristinehamn
2 dagar
149 000 kr 119 200 kr exkl. moms -
Renault Clio SCe 75 Zen 5-d
2021 | 2 300 mil | Kristinehamn
2 dagar
139 000 kr 111 200 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe 1ÅRSGARANTI/RÄNTEFRITT/GPS/K-VÄRMARE
2016 | 13 805 mil | Flen
2 dagar
99 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen X-Tronic 5-d II / Parkeringssensor bak /
2021 | 3 423 mil | Malmö
2 dagar
169 500 kr 135 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe R240 22 kWh 88hk Intens Batterihyra Kamera Navi
2016 | 5 244 mil | Norsborg
2 dagar
88 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 4
2006 | 18 999 mil | Kristianstad
2 dagar
24 999 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe GPF Aut Black Edition Panorama Fin
2020 | 6 414 mil | Olofström
2 dagar
219 000 kr -
Renault Kadjar 1,6 Dci 130 Hk Manuell 4x4
2018 | 8 325 mil | Falun
2 dagar
179 900 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 Techno, Backkamera, Navigation
2023 | 3 038 mil | Eskilstuna
2 dagar
299 000 kr 239 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 41 Kwh 109hk Iconic Bose Batteriköp
2019 | 6 114 mil | Upplands Väsby
2 dagar
139 600 kr 111 680 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6/4300 mil/GPS
2019 | 4 300 mil | Arlandastad
2 dagar
144 900 kr -
Renault Captur 1.3 TCe EDC Euro 6/GPS/Keyless/Farthållare
2019 | 6 923 mil | Arlandastad
2 dagar
167 900 kr -
Renault Clio IV TCe 120 EDC Dynamique A 5-d IIb
2016 | 10 894 mil | Söderköping
2 dagar
114 100 kr 91 280 kr exkl. moms -
Renault Zoe 109hk Intens 41 kWh Aut / Backkamera / PDC Bak / Nav / Keyless
2019 | 4 625 mil | Täby
2 dagar
Privatleasing 2 495 kr/mån -
2019 | 4 625 mil | Täby
2 dagar
Privatleasing 2 495 kr/mån
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1483),
- Renault Mégane (1059),
- Renault Captur (730),
- Renault Zoe (387),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (229),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5108)
Renault Clio (1483)
Renault Mégane (1059)
Renault Captur (730)
Renault Zoe (387)
Renault Scénic (238)
Renault Austral (229)
Renault Kadjar (149)
Renault Arkana (119)
Renault Grand Scénic (115)
Renault Espace (108)
Renault trafic (78)
Renault Koleos (26)
Renault Master (26)
Hitta en Renault till salu i din stad
Renault i Borlänge
Renault i Nyköping
Renault i Sollentuna
Renault i Åkersberga
Renault i Hisings Kärra
Renault i Lidköping
Renault i Eskilstuna
Renault i Värnamo
Renault i Kristianstad
Renault i Trollhättan
Renault i Kungsängen
Renault i Alingsås
Renault i Falun
Renault i Falkenberg
Renault i Bromma
Renault i Tingsryd
Renault i Handen
Renault i Skellefteå
Renault i Enköping
Renault i Danderyd
Renault i Vimmerby
Renault i Strängnäs
Renault i Vallentuna
Renault i Norrtälje
Renault i Upplands Väsby
Renault i Solna
Renault i Skärholmen
Renault i Värmdö
Renault i Kista
Renault i Vänersborg
Renault i Nacka
Renault i Spånga
Renault i Norsborg
Renault i Tyresö
Renault i Trelleborg
Renault i Albyberg
Renault i Ystad
Renault i Knivsta
Renault i Saltsjö-Boo
Renault i Avesta
Renault i Vetlanda
Renault i Hässleholm
Renault i Västerås
Renault i Ljungby
Renault i Kungälv
Renault i Laholm
Renault i Vällingby
Renault i Motala
Renault i Järfälla
Renault i Nybro