-
Renault Mégane E-TECH Techno 60 kWh 218 hk SoV
2023 | 1 680 mil | Luleå
4 min
369 000 kr -
Renault Kadjar 1,2 TCe 130hk Limited EDC 4x2
2018 | 10 115 mil | Eslöv
7 min
159 900 kr -
Renault Clio E-TECH 140 Zen 5-d
2021 | 2 341 mil | Kristianstad
8 min
189 900 kr 151 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Zen CVT II
2023 | 1 433 mil | Kristianstad
8 min
254 900 kr 203 920 kr exkl. moms -
Renault Austral TCe 160 Techno A II
2024 | 519 mil | Nybro
Just nu
359 900 kr 287 920 kr exkl. moms -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 4
2007 | 6 355 mil | Östersund
Just nu
54 000 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 1.3 TCe 140hk EDC GT Line Lågmil
2020 | 3 800 mil | Linköping
Just nu
188 000 kr -
Renault Kadjar 1,2 TCe 130hk Zen EDC 4x2
2018 | 5 287 mil | Eslöv
1 timme
179 900 kr -
Renault Austral TCe 160 Techno A
2023 | 1 807 mil | Eslöv
1 timme
349 900 kr -
Renault Clio 88HK,Ny Serv,Ny Bes, Snål, Ny kamrem
2012 | 10 458 mil | Linköping
Just nu
49 800 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe Navigation S&V-Hjul
2016 | 8 025 mil | Linköping
2 timmar
98 000 kr -
Renault Mégane 1.2 TCe Energy 100 Zen Navi Drag Eco-läge
2017 | 12 399 mil | Upplands Väsby
3 timmar
108 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Dynamique 90hk Navigation Drag PDC
2014 | 10 100 mil | Malmö
Igår
89 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 6/Nyservad/Drag/Välskött
2016 | 8 581 mil | Lidköping
Igår
89 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 E85 Euro 4, Ny kamrem
2010 | 9 300 mil | Hägersten
Igår
46 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi Euro 5
2010 | 22 139 mil | Örebro
Igår
44 500 kr -
Renault Zoe R110 52 kWh 109hk Zen Batterihyra Psensorer
2020 | 5 253 mil | Norsborg
Igår
149 700 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe GPF EDC 140hk/NYINKOMMEN BIL
2019 | 4 402 mil | Mölltorp
Igår
199 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk Navigation Farthållare Välservad
2018 | 4 577 mil | Linköping
Igår
119 800 kr -
Renault Talisman Grandtour 1.6 TCe 200hk BOSE Navigation
2017 | 10 625 mil | Sundsvall
Igår
194 800 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 3 468 mil | Eskilstuna
Igår
209 000 kr 167 200 kr exkl. moms -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 4
2007 | 26 503 mil | Haninge
Igår
22 900 kr -
Renault Kadjar 1.6 dCi 4WD 130hk Bose Edition Kamera Drag
2016 | 14 223 mil | Örebro
Igår
144 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC Euro 6 (118hk) M-värmare / Navi
2016 | 14 300 mil | Karlstad
Igår
109 900 kr
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1484),
- Renault Mégane (1060),
- Renault Captur (727),
- Renault Zoe (388),
- Renault Scénic (237),
- Renault Austral (225),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5101)
-
Renault Clio (1484)
-
Renault Mégane (1060)
-
Renault Captur (727)
-
Renault Zoe (388)
-
Renault Scénic (237)
-
Renault Austral (225)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (118)
-
Renault Grand Scénic (114)
-
Renault Kangoo (114)
-
Renault Espace (108)
-
Renault trafic (78)
-
Renault Talisman (73)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (46)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Luleå
-
Renault i Östersund
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Örebro
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Varberg
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Umeå
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Linköping
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Handen
-
Renault i Enköping
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Spånga
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Nacka
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Motala
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Nybro