-
Renault Mégane E-TECH Techno 60kWh/220hk
2024 | 0 mil | Norrtälje
Igår
489 900 kr 391 920 kr exkl. moms -
Renault Austral E-TECH 200 Techno A
2024 | 0 mil | Norrtälje
Igår
434 900 kr 347 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Norrköping
Igår
254 900 kr 203 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
2 dagar
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
2 dagar
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
2 dagar
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Espace VI E-Tech 200 Techno A
2024 | 0 mil | Norrköping
2 dagar
473 700 kr 378 960 kr exkl. moms -
Renault Arkana PhII HEV 145 Esprit Alpine A
2023 | 0 mil | Norrköping
2 dagar
389 100 kr 311 280 kr exkl. moms -
Renault Arkana HEV 145 Techno
2023 | 0 mil | Finspång
2 dagar
354 200 kr 283 360 kr exkl. moms -
Renault Scénic TECHNO 87 KWH LONG RANGE 220HK
2024 | 0 mil | Eskilstuna
2 dagar
592 600 kr 474 080 kr exkl. moms -
Renault Scénic TECHNO 87 KWH LONG RANGE 220HK
2024 | 0 mil | Eskilstuna
2 dagar
Privatleasing 9 428 kr/mån -
Renault Grand Scénic E-Tech Scénic Electric Techno 87kWh/220hk
2024 | 0 mil | Norrtälje
2 dagar
596 600 kr 477 280 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 60kWh/220hk
2023 | 0 mil | Kungsbacka
9 maj 2023
487 800 kr 390 240 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 40kWh/130hk
2023 | 0 mil | Malmö
9 maj 2023
438 800 kr 351 040 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 40kWh/130hk
2023 | 0 mil | Kungsbacka
9 maj 2023
437 800 kr 350 240 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 40kWh/130hk
2023 | 0 mil | Kungsbacka
9 maj 2023
442 300 kr 353 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kW Evolution batteriköp
2023 | 0 mil | Göteborg
9 maj 2023
486 880 kr 389 504 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 40kWh/130hk
2023 | 0 mil | Göteborg
9 maj 2023
479 900 kr 383 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 60kWh/220hk
2023 | 0 mil | Göteborg
9 maj 2023
492 300 kr 393 840 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Evolution - Företagsleasing
2024 | 0 mil | Mölndal
5 apr. 2024
4 999 kr 3 999 kr exkl. moms -
Renault Austral E-Tech 200 Techno - Företagsleasing
2024 | 0 mil | Mölndal
12 apr. 2024
8 749 kr 6 999 kr exkl. moms -
Renault Austral Evolution 160kh mildhybrid Privatleasing
2024 | 0 mil | Älmhult
29 apr. 2024
Privatleasing 3 490 kr/mån -
Renault Mégane E-TECH Techno 40kWh/130hk
2023 | 0 mil | Västerås
9 maj 2023
482 800 kr 386 240 kr exkl. moms -
Renault Spider Sport Cupbil Racebil Alpine Factory
1996 | 0 mil | Kävlinge
29 dec. 2020
399 900 kr
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1481),
- Renault Mégane (1063),
- Renault Captur (727),
- Renault Zoe (388),
- Renault Scénic (237),
- Renault Austral (225),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5099)
-
Renault Clio (1481)
-
Renault Mégane (1063)
-
Renault Captur (727)
-
Renault Zoe (388)
-
Renault Scénic (237)
-
Renault Austral (225)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (116)
-
Renault Grand Scénic (114)
-
Renault Kangoo (114)
-
Renault Espace (108)
-
Renault trafic (78)
-
Renault Talisman (73)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (46)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Luleå
-
Renault i Östersund
-
Renault i Skövde
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Örebro
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Varberg
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Umeå
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Linköping
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Handen
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Enköping
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Spånga
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Motala
-
Renault i Nybro
-
Renault i Järfälla