-
Renault Arkana 1.3 TCe 140hk Evolution Kamera 0,57l/Mil
2022 | 709 mil | Strängnäs
13 sep. 2023
269 800 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh *FRIKÖPT BATTERI*
2018 | 1 430 mil | Strängnäs
2 maj 2024
144 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi M-VÄRMARE MOMS/VAT
2020 | 1 580 mil | Strängnäs
5 veckor
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plug-in 160hk Limited Edt Kamera Drag
2022 | 2 309 mil | Strängnäs
3 dagar
238 900 kr -
Renault Mégane E-TECH Plug-in 160hk PhII ZEN Navi 0,13L/mil
2021 | 2 882 mil | Strängnäs
8 juni 2023
229 700 kr -
Renault Clio 1.5 dCi 88hk Två-brukare Låg Skatt 0,4l/mil
2012 | 3 724 mil | Strängnäs
5 veckor
84 800 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 1.5 dCi M-VÄRM MOMS/VAT
2019 | 4 760 mil | Strängnäs
5 veckor
139 900 kr 111 920 kr exkl. moms -
Renault Clio 1.2 TCe 118hk GT-Line Navi Sensorer Välservad
2018 | 5 410 mil | Strängnäs
1 maj 2024
180 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer TCe 118hk GT-Line BOSE Kamera GPS
2019 | 5 699 mil | Strängnäs
26 apr. 2024
170 900 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe 140hk Zen Kamera Farthållare Välserv
2020 | 6 006 mil | Strängnäs
6 maj 2024
199 800 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk Intens Navi BASS Sensorer Välserv
2019 | 6 130 mil | Strängnäs
2 veckor
119 700 kr -
Renault Zoe 41 kwh R90 92hk Batterihyra Navi P-Sensorer
2018 | 6 527 mil | Strängnäs
9 jan. 2024
129 800 kr -
Renault Clio TCe 90hk Intens Style BASS Navi Halvskinn
2018 | 6 590 mil | Strängnäs
4 veckor
119 700 kr -
Renault Mégane 1.2 TCe 132hk Navi Sensorer CarPlay
2017 | 6 831 mil | Strängnäs
9 apr. 2024
145 800 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Värmare Navi Halvskinn Dragkrok
2016 | 6 941 mil | Strängnäs
3 veckor
139 800 kr -
Renault Clio 1.2 Manuell 73hk Exception Navi Välservad
2016 | 7 293 mil | Strängnäs
4 veckor
94 800 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe 160hk Pano Bose B-Kamera Navi
2019 | 7 449 mil | Strängnäs
3 veckor
199 700 kr -
Renault Clio Sport Tourer TCe 118hk Intens Navi Sensorer
2018 | 7 536 mil | Strängnäs
2 veckor
147 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.2 115hk Sport Sensorer Välservad
2015 | 7 644 mil | Strängnäs
5 veckor
124 800 kr -
Renault Clio TCe 118hk GT-Line BOSE Navi Sensorer Välservad
2017 | 8 077 mil | Strängnäs
25 apr. 2024
121 900 kr -
Renault Mégane GT 205hk BOSE Kamera Navi Ambient CarPlay
2017 | 8 128 mil | Strängnäs
7 dec. 2023
184 700 kr -
Renault Clio TCe 90hk Intens BASS Navi Sensorer Halvskinn
2017 | 8 348 mil | Strängnäs
4 veckor
114 800 kr -
Renault Mégane 1.2 TCe 115hk Phas III Sensorer Välservad
2014 | 8 461 mil | Strängnäs
2 veckor
99 800 kr -
Renault Captur 1.2 TCe 118hk Energy Navi Sensorer Keyless
2018 | 8 586 mil | Strängnäs
29 mars 2024
152 800 kr
Renault bilar i Strängnäs
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1484),
- Renault Mégane (1063),
- Renault Captur (727),
- Renault Zoe (388),
- Renault Scénic (237),
- Renault Austral (223),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5100)
-
Renault Clio (1484)
-
Renault Mégane (1063)
-
Renault Captur (727)
-
Renault Zoe (388)
-
Renault Scénic (237)
-
Renault Austral (223)
-
Renault Kadjar (147)
-
Renault Arkana (116)
-
Renault Grand Scénic (115)
-
Renault Kangoo (114)
-
Renault Espace (108)
-
Renault trafic (79)
-
Renault Talisman (73)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (46)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Östersund
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Varberg
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Umeå
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Linköping
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Handen
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Enköping
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Spånga
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Motala
-
Renault i Nybro
-
Renault i Järfälla