-
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 4 495 mil | Varberg
3 timmar
169 000 kr 135 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 52 kWh 109hk Zen Batterihyra Psensorer
2020 | 5 253 mil | Norsborg
Igår
149 700 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 3 468 mil | Eskilstuna
Igår
209 000 kr 167 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 52 kWh Friköpt batteri MOMS
2021 | 4 994 mil | Upplands Väsby
Igår
198 899 kr 159 119 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 Riviera batteriköp
2021 | 3 258 mil | Kristianstad
Igår
229 900 kr 183 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R240 22 kWh 88hk Intens Batterihyra Kamera Navi
2016 | 5 244 mil | Norsborg
2 dagar
88 900 kr -
Renault Zoe R110 41 Kwh 109hk Iconic Bose Batteriköp
2019 | 6 114 mil | Upplands Väsby
2 dagar
139 600 kr 111 680 kr exkl. moms -
Renault Zoe 109hk Intens 41 kWh Aut / Backkamera / PDC Bak / Nav / Keyless
2019 | 4 625 mil | Täby
2 dagar
Privatleasing 2 495 kr/mån -
Renault Zoe 109hk Intens 41 kWh Aut / Backkamera / PDC Bak / Nav / Keyless
2019 | 4 625 mil | Täby
2 dagar
Privatleasing 2 495 kr/mån -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 1 456 mil | Ängelholm
2 dagar
224 900 kr 179 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 41 kWh Backkamera Navi FRIKÖPT BATTERI
2020 | 8 984 mil | Vallentuna
2 dagar
149 900 kr -
Renault Zoe R240 22 kWh Life Batterihyra Navi Värmare 88hk
2016 | 5 561 mil | Kungens Kurva
2 dagar
69 900 kr -
Renault Zoe R135 52 kWh Backkamera Friköpt Batteri
2020 | 4 070 mil | Upplands Väsby
2 dagar
198 900 kr 159 120 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 52 kWh First Edt CCS Batteriköp BOSE V-hjul
2020 | 9 572 mil | Stockholm
2 dagar
184 900 kr -
Renault Zoe R110 52kWh,Zen,Batteriköp,CCS, Backkamera, Vhjul
2020 | 4 418 mil | Kristianstad
2 dagar
174 900 kr -
Renault Zoe R135 52 kWh BOSE Apple Backkamera Läder Navi
2020 | 7 762 mil | Vallentuna
3 dagar
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 52 kWh Intens Batteriköp Kamera V-hjul
2020 | 4 489 mil | Stockholm
3 dagar
194 900 kr -
Renault Zoe R240
2016 | 6 434 mil | Karlstad
3 dagar
1 000 kr -
Renault Zoe PhII 52 Intens batteriköp II
2021 | 6 436 mil | Örebro
3 dagar
229 800 kr 183 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R90 41 kWh
2019 | 4 944 mil | Mjölby
3 dagar
99 000 kr -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen batteriköp II
2021 | 3 194 mil | Norrköping
3 dagar
198 800 kr 159 040 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 Go batteriköp
2021 | 977 mil | Nässjö
4 dagar
198 000 kr 158 400 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 109HK Navigation Friköpt Batteri
2021 | 2 400 mil | Tumba
6 dagar
189 000 kr 151 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe R90 41 kWh 92hk Life Friköpt Batteri Farthållare
2019 | 4 500 mil | Norsborg
6 dagar
144 800 kr
Renault Zoe bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5103)
-
Renault Clio (1483)
-
Renault Mégane (1062)
-
Renault Captur (728)
-
Renault Zoe (388)
-
Renault Scénic (237)
-
Renault Austral (225)
-
Renault Kadjar (150)
-
Renault Arkana (116)
-
Renault Grand Scénic (115)
-
Renault Kangoo (114)
-
Renault Espace (109)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (73)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (46)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (25)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Zoe till salu i din stad
-
Renault Zoe i Järfälla
-
Renault Zoe i Kalmar
-
Renault Zoe i Arlandastad
-
Renault Zoe i Stockholm
-
Renault Zoe i Luleå
-
Renault Zoe i Östersund
-
Renault Zoe i Skövde
-
Renault Zoe i Göteborg
-
Renault Zoe i Lund
-
Renault Zoe i Uddevalla
-
Renault Zoe i Örebro
-
Renault Zoe i Kungälv
-
Renault Zoe i Kungsbacka
-
Renault Zoe i Varberg
-
Renault Zoe i Hisings Backa
-
Renault Zoe i Umeå
-
Renault Zoe i Karlskrona
-
Renault Zoe i Upplands Väsby
-
Renault Zoe i Linköping
-
Renault Zoe i Gävle
-
Renault Zoe i Västra Frölunda
-
Renault Zoe i Helsingborg
-
Renault Zoe i Eslöv
-
Renault Zoe i Södertälje
-
Renault Zoe i Borlänge
-
Renault Zoe i Ängelholm
-
Renault Zoe i Nyköping
-
Renault Zoe i Sollentuna
-
Renault Zoe i Åkersberga
-
Renault Zoe i Hisings Kärra
-
Renault Zoe i Lidköping
-
Renault Zoe i Värnamo
-
Renault Zoe i Eskilstuna
-
Renault Zoe i Kristianstad
-
Renault Zoe i Trollhättan
-
Renault Zoe i Kungsängen
-
Renault Zoe i Alingsås
-
Renault Zoe i Falun
-
Renault Zoe i Falkenberg
-
Renault Zoe i Bromma
-
Renault Zoe i Tingsryd
-
Renault Zoe i Handen
-
Renault Zoe i Skellefteå
-
Renault Zoe i Enköping
-
Renault Zoe i Danderyd
-
Renault Zoe i Vimmerby
-
Renault Zoe i Strängnäs
-
Renault Zoe i Upplands Väsby
-
Renault Zoe i Solna
-
Renault Zoe i Norrtälje
-
Renault Zoe i Vallentuna
-
Renault Zoe i Skärholmen
-
Renault Zoe i Värmdö
-
Renault Zoe i Spånga
-
Renault Zoe i Vänersborg
-
Renault Zoe i Nacka
-
Renault Zoe i Kista
-
Renault Zoe i Tyresö
-
Renault Zoe i Norsborg
-
Renault Zoe i Albyberg
-
Renault Zoe i Trelleborg
-
Renault Zoe i Ystad
-
Renault Zoe i Knivsta
-
Renault Zoe i Avesta
-
Renault Zoe i Saltsjö-Boo
-
Renault Zoe i Vetlanda
-
Renault Zoe i Hässleholm
-
Renault Zoe i Kungälv
-
Renault Zoe i Västerås
-
Renault Zoe i Laholm
-
Renault Zoe i Ljungby
-
Renault Zoe i Vällingby
-
Renault Zoe i Motala
-
Renault Zoe i Järfälla
-
Renault Zoe i Nybro